четвер, 15 жовтня 2015 р.

КОЛЕКЦІЇ З РОЗКОПОК 1983-1984 рр. БІЛЯ с. ШЕСТОВИЦЯ У ЗІБРАННІ ЧЕРНІГІВСЬКОГО ІСТОРИЧНОГО МУЗЕЮ ім. В.В. ТАРНОВСЬКОГО

    Шестовицький комплекс, що включає городище з посадом і подолом та курганний могильник, загальновідомий завдяки архео­логічним дослідженням, пов'язаним з іменами П.І. Смолічева, Я.В. Станкевич, Д.І. Бліфельда, О.П. Моці, В.П. Коваленка та ін.
   Городище знаходиться на південь від с. Шестовиця, на мису в гирлі річки Жердови, від якої збереглося кілька майже сухих ру­сел. Витягнутий з півдня на північ мис місцеві жителі називають "Коровель". 
   Матеріали, отримані під час археологічних розкопок у 1983— 1984 рр., проведених В.П. Коваленком на городищі та північно-східній ділянці посаду, потрапили до фондів Чернігівського історичного музею (далі - ЧІМ). 


   Перші дослідження городища пов'язані з ім'ям П.І. Смоліче­ва, який у 1925 р. заклав два розвідкові шурфи у південно-східній частині площадки1. У 1946 р. Я.В. Станкевич продовжила вивчен­ня пам'ятки; був закладений розкоп площею 60 кв. м на південно-західному краю городища, що частково розрізав укріплення Х-ХІ ст.2 Розкопки Д.І. Бліфельда 1948 р. на городищі зосередилися, головним чином, у центральній частині укріпленої площадки. Було закладено З траншеї та 5 розкопів, загальною площею біля 400 кв. м, у яких досліджено ряд житлових та господарських об'єктів різного часу3.  
   У 1980 р. південно-східна ділянка городища була значно (на площі біля 500 кв.м) пошкоджена при спробі самочинного будів­ництва бази відпочинку "Автомобіліст"4.  
  У 1983 р. дослідження на городищі проводились В.П. Ковален­ком. У північній частині площадки траншеєю 20 х 4 м був розрізаний вал та закладені два невеликі розвідкові розкопи в інших місцях.  
   Роботи на траншеї дозволили з'ясувати, що найдавніші шари на вивченій ділянці датуються ІХ-Х ст. У тілі валу були зафіксовані два ряди дерев'яних зрубів, що прилягали один до одного. Зруби зо­внішньої лінії (городні) були глухими, засипаними грунтом, взятим з майданчика городища; зруби внутрішнього ряду мали, вірогідно, житлове чи господарсько-виробниче призначення. У середині кліті розчищено розвал печі, що впала зі значної висоти. За кліттю частково досліджено рештки наземного згорілого житла. У заповне­нні городень, кліті й житла зібрані численні знахідки та кераміка Х-ХШ ст.5 Колекція матеріалів із розкопок В.П. Коваленка на го­родищі була передана в фонди ЧІМ і отримала інвентарний номер Арх49-(1 -497)/50.  
  Переважна більшість колекції (81 %) - це фрагменти кругової давньоруської кераміки Х-ХШ ст, зустрічаються уламки амфор, ліпного посуду ранньозалізного віку (милоградська культура) та ранньослов'янського часу, окремі фрагменти кераміки кінця XVIII-початку XIX ст. Слід відзначити фрагмент давньоруського денця з трьома отворами. Нижні частини горщиків з 2-4 отворами ви­користовувались у смолокурному промислі.  
   Вироби зі скла (близько 3 %) представлені фрагментами брасле­тів, серед яких 3 - чорного кольору, в перетині вони дають трикутник з різним загостренням верхнього кута; 1 фрагмент крученого брасле­та синього кольору та 1 намистина - навита кругла зонна, червоно-помаранчевого кольору, непрозора. Значну частину скляних виробів складають фрагменти віконниць та уламки гутних посудин, що дату­ються кінцем ХУІІІ-початком ХЕК ст.  
   Колекція містить значну кількість металевих виробів (12 %), переважно з чорного металу. Передусім це господарський і до­машній інвентар - 2 ключі (Мал. 1-1,2) (від циліндричного та від кубічного замків типу А за Б.О. Колчиним6), калачеподібне кре­сало з язичком (Мал. 1-3) та залізний футляр для трута, пробій, кільце, деталі дерев'яних відер (3 вушка та фрагмент окуття), цвя­хи (3 цілих та 8 уламків), 3 скоби та лодійна заклепка із шайбою Ромбічної форми.  
  Представлені також знаряддя праці - уламок серпа, великих розмірів залізна блешня та універсальні інструменти - 7 цілих та 4 фрагментованих черешкових ножів, шило, пружинні ножиці.  
  До деталей спорядження коня відносяться підпружна пряжка грушоподібної форми та уламок вудил (тип IV за A.M. Кірпічні-ковим7). У колекції є одна підковоподібна фібула зі спірально за­крученими кінцями, ромбічна у перетині.
   Окрім описаних речей, наявні ще 4 уламки залізних пластин, призначення яких важко встановити.
   З кольорових металів виготовлені пластинчастий неорнаменто-ваний браслет з кінцями, що звужуються; бубонець з хрестовидним прорізом і металевою кулькою в середині; шорна голка з розплеска­ним вушком; свинцева блешня із залізним зубцем. Слід відзначити золоту дископодібну пустотілу намистину (інв. № Арх. 36), виго­товлену із тонкої фольги та прикрашену біля отвору з обох боків вісьмома напаяними кульками зерні.
   Невелику частину колекції складають вироби з кістки (близь­ко 3 %): 2 проколки, пластина з ікла кабана з просвердленим отво­ром, ріг зі слідами спилу та 3 астрагали для гри в бабки (один з них має просвердлений отвір, ще один - з отвором та кружком циркульного орнаменту).
   Стільки ж (3 %) нараховується виробів з каменю - пряслиця (З біконічної форми, 1 діжкоподібне та 1 конусоподібне), сточений оселок з пісковика та гранітний розтиральник.
   На північ від городища, за валом, знаходиться великий за пло-, щею неукріплений посад, зі сходу та заходу обмежений схилами мису. Територія посаду до 1983 р. була майже недосліджена.
   У 1946 р. Я.В. Станкевич був закладений невеликий розвід-ковий шурф площею 12 кв.м та обстежені стінки протитанкового рову часів Великої Вітчизняної війни, що прорізав увесь західний схил мису8. У 1947 p. І.І. Ляпушкін обстежив територію посаду та| протитанковий рів, у якому виявив залишки поховання за обрядом тілоспалення9. Того ж таки року пам'ятку оглянув і чернігівський археолог О.О. Попко10. Д.І. Бліфельд під час розкопок у 1948 р. провів незначні дослідження на посаді, що обмежилися вивченням залишків кількох пошкоджених об'єктів11.
   Навесні 1976 р. В.П. Коваленком в ур. Узвіз (північно-західна частина посаду) дослідив зруйноване кар'єром житло ХІ-ХИ ст.12
   Масштабні роботи на посаді були розпочаті В.П. Коваленком у 1983-1984 рр. У зв'язку з відведенням нової ділянки під будівни­цтво бази відпочинку Чернігівської філії КПІ (нині - Чернігівський технологічний університет) в ур. Сад Льодового у північно-східній частині мису розкопано близько 2900 кв. м. Досліджено понад 100 об'єктів господарського і промислового призначення Х-початку XI ст., вдалося визначити північну межу поширення культурного шару на посаді городища Коровель13.
   На думку Ю.М. Ситого, серед споруд та ям господарського та промислового призначення є об'єкти, пов'язані з існуванням VI курганної групи, що знаходилась на терасі р. Десни 14.
   Колекції знахідок з розкопок 1983-1984 рр. на посаді зберіга­ються у фондах ЧІМ (інв. номер Арх.50 - (1 - 481) /51; Арх.51 -(1 - 88) / 52; В арх. 1-( 1-249) / 1.
    Більшу частину колекції (80 %) становлять фрагменти круго­вої давньоруської кераміки Х-початку XI ст., зустрічаються уламки амфор, тиглів та ліпної кераміки епохи бронзи та ранньослов'ян-ського часу. Виявлено фрагмент пряслиця епохи бронзи, поверхня якого вкрита дрібними наколами. Слід відзначити знахідку ліп­ного горщика із зруйнованого поховання епохи пізньої бронзи за обрядом кремації на стороні15. Посудина повністю реконструйо­вана, тюльпаноподібної форми, зі згладженим ребром, поверхня загладжена, світло-коричневого кольору, прикрашена 3 рядами ямочного орнаменту, між якими розміщені горизонтальні смуги зубчастого штампу.
   Металеві речі складають близько 16 % колекції. В основному Це вироби з чорного металу. Представлений господарський і до­машній інвентар - 3 кресала калачеподібні з язичком ключ від нутряного замка (Мал. 3-1) (тип І за Б.О. Колчиним)16, деталі дерев'яних відер (3 фрагменти дужок, вушко та 7 фрагментів окуття), 2 скоби, цвяхи (6 цілих та 12 фрагментованих) та лодійна заклепка із шайбою ромбічної форми; знаряддя праці - фрагмент серпа, фрагмент зубила, 3 цілих та 2 обламані рибальські гачки і універсальні інструменти - 14 цілих та 17 фрагментованих но­жів, 2 шила, цілі та обламані пружинні ножиці.
   Досить широко репрезентована зброя: сокира (Мал. 4-1) з вузьким подовженим трикутної форми лезом і молоточкоподібною приставкою обуха (тип І за A.M. Кірпічніковим)17; 3 вістря стріл ромбовидних гньоздівського типу (Мал. 4-2-4) - перо з випуклими сторонами і ввігнутими плічками, найбільше розширення в нижній третині довжини пера, з упором (тип 41 за О.Ф. Медведєвим)18 та З вістря стріл (Мал. 4-5-7) ромбовидних з прямими сторонами і плічками, з найбільшим розширенням у верхній половині довжи­ни пера, без упора (тип 52 за О.Ф. Медведєвим)19.
   В колекції є також 2 підковоподібні фібули зі спірально за­крученими кінцями, одна прямокутна в перетині, друга - ромбічна (Мал. 3-10,11).
   Крім того, у колекції наявні 17 уламків предметів та 5 плас­тин, призначення яких встановити не вдалося.
   Вироби з кольорових металів представлені різними катего­ріями речей:
- З грушоподібні бубонці з хрестоподібним прорізом, орна­ментовані косими насічками у нижній частині;
- фрагмент підковоподібної фібули зі спірально закрученими кінцями, орнаментованої мініатюрними трикутниками, розміще­ними в ряд по обох верхніх гранях дуги (Мал. 3-12);
- 2 поясні кільця, одне гладке, округле у перетині, інше - орна­ментоване насічками, сплощене у перетині (Мал. 3-6,7);
- наконечник пояса (Мал. 3-9), випуклий, верхній край має трикутний виріз, нижній - загострений, основа орнаментальної композиції - одинарний завиток, орнамент розміщений по краях наконечника, уздовж центральної осі - ромби, обрамлення - у ви­гляді лінії, що повторює контур, на зворотній стороні 4 штифти (клас IX, група І, вид 1Б за В.В. Мурашовою)20;
- накладка серцеподібної форми (Мал. 3-8), пласка, орнамен­тальна композиція із чотирьох волют, фон заглиблений, на зворотній стороні 6 штифтів;
- уламок вінця посудини з потовщеним краєм, фрагмент лан­цюжка, предмет у вигляді роздвоєного на кінці стрижня та фрагмент свинцевої пластини.
   Вироби з каменя (понад 3 %) - це, передусім, шиферні пряс­лиця (8 біконічних та 1 діжкоподібне), 12 оселків із пісковика та сланцю (з них 2 з наскрізними (Мал. 3-5) і один з наполовину про­свердленими отворами) та 5 крем'яних відщепів (для кресал?).
   Знахідки виробів зі скла скаладають лише 1 %: 2 фрагменти гладких браслетів чорного кольору, круглих у перетині та 2 намис­тини (одна навита кругла зонна, непрозора, коричневого кольору з накладними жовтими петлями, інша - навита кругла зонна, про­зора, синього кольору). Безумовний інтерес викликає унікальна знахідка - візантійський скляний важок (exagion) - еквівалент со-ліду, знайдений у заповненні споруди X ст. Аналогії відносяться до УІ-першої половини VII ст.22 Предмет виготовлений із зелено­го прозорого скла, односторонній, містить рельєфне погрудне зо­браження єпарха з сувоєм у піднятій правій руці й круговий напис + НСУХІОУ, по краю - випуклий бортик (Мал. 2). Розміри: діа­метр - 2,45 х 2,65 см, товщина 0,38-0,5 см, вага 4,45 г.
   Зовсім небагато виробів із кістки - 2 проколки та ковзан. За­значимо, що у вказаних колекціях кількісно переважають матері­али Х-початку XI ст. - періоду найбільшого розквіту городища в ур. Коровель.
   У 1983-1984 рр. були розпочаті масштабні дослідження комп­лексу пам'яток у с. Шестовиця, можливість продовжити які виникла тільки у 1998 р. Матеріали з розкопок останніх років доповнюють наші уявлення про Шестовицький комплекс пам'яток. 
_____________________________________________

1. Коваленко В.П. Новые исследования в Шестовице // Археологический сборник. Гнездово. 125 лет исследования памятника. - Труды ГИМ. - М, 2001. - Вып. 124 - С. 178.

2 Станкевич Я.В. Шестовицкие поселение и могильник по материалам раскопок 1946 года / Краткие сообщения Института археологии. - М., 1962. - Вып. 87. - С. 7-12.

3 Бліфельд Д.І. Дослідження в Шестовицях // Археологічні пам'ятки УРСР. - К., 1952. -Т. III. - С. 123-128.

4. Коваленко В., Моця А., Сытый Ю. Археологические исследования Шестовицкого ком­плекса в 1998-2002 гг. // Дружинні старожитності Центрально-Східної Європи VIII-X ст.: Матеріали Міжнародного польового археологічного семінару. - Чернігів, 2003. - С. 55.

5. Коваленко В.П., Моця А.П., Шекун A.B. Отчет об охранных работах у с. Шестови-ца Черниговской области в 1983-1984 гг. - T. 1. - Охранные работы на городище в ур. Коровель // Науковий архів Інституту археології HAH України. - 1984/171; Коваленко В.П., Моця А.П., Шекун A.B. Работы Шестовицкой экспедиции // Архео­логические открытия 1983 года. - M., 1985. - С. 287-288; Коваленко В.П. Нові до­слідження Шестовицького археологічного комплексу // Археологічний літопис Ліво­бережної України. - 1999. - № 1. - С. 36, 37.

6. Колчин Б.А. Хронология новгородских древностей // Новгородский сборник. 50 лет раскопок Новгорода. - М., 1982. - С. 160, 162.

7. Кирпичников А.Н. Снаряжение всадника и верхового коня на Руси IX—XIII вв. // Свод археологических источников. - Вып. Е 1-36. - Л., 1973. - С. 16-17.

8. Станкевич Я.В. Назв. праця. - С. 12-14.

9. Веремейчик О.М. Розвідкові робота І.І. Ляпушкіна в Шестовиці на Чернігівщині // Русь на перехресті світів (міжнародні впливи на формування давньоруської держави) ІХ-ХІ ст.: Матеріали Міжнародного польового археологічного семінару. - Чернігів, 2006. - С. 33-39.

10. Коваленко В.П. Нові дослідження Шестовицького... - С. 35.

11. Бліфельд Д.І. Назв, праця. - С. 128.

12. Коваленко В.П. Розвідувальні роботи у Середньому Подесенні у 1976 р. // Археологія. - № 36. - К., 1981. - С. 95-97; Коваленко В.П. Новые исследования... - С. 180.

13. Коваленко В.П., Моця А.П., Шекун A.B. Отчет об охранных работах у с. Шестовица Черниговской обл. в 1983-1984 гг. - T. II. - Охранные работы на посаде Шестовицкого городища в 1983 г.; T. III. - Охранные работы на посаде Шестовицкого городища в 1984 г. // Науковий архів Інституту археології HAH України. - 1984/ 172-173.

14. Ситий Ю. До питання про місцезнаходження курганів та курганних груп в ур. Коровель в с. Шестовиця // Русь на перехресті світів (міжнародний вплив на формування давньоруської держави) IX-XI ст.: Матеріали Міжнародного польового археологічного семінару. - Чернігів, 2006. - С. 174.

15. Коваленко В.П., Моця А.П., Шекун A.B. Отчет... T. П. - С. 31, 32.

16. Колчин Б.А. Вказ. праця. - С. 161, 162.

17. Кирпичников А.Н. Древнерусское оружие. Копья, сулицы, боевые топоры, булавы, кистени IX—XIII вв. // Свод археологических источников. - Вып. Е 1-36 - Т. 2. -
М.;Л., 1966.-С. 30-35.

18. Медведев А.Ф. Ручное метательное оружие (лук и стрелы, самострел) VIII-XIV вв. // Свод  археологических источников. - Вып. Е 1-36. - М., 1966. - С. 65, 66.

19. Там само.-С. 30-35.

20. Мурашева В.В. Древнерусские ременные наборные украшения (Х-ХШ вв.) -М, 2000.- С. 61,62.

21. Коваленко В.П., Моця А.П., Шекун A.B. Отчет... Т. III. -С. 7, 55.

22.Natalya Khamajko et Volodymyr Zotsenko, Deux objets des Vie - Vile siиcles dйcouverts a Shestovytsya // Kiev - Cherson - Constantinople. Ukrainian papers at the XXth International Congress of byzantine studies (Paris, 19-25 August 2001). - Kiev - Simferopol -Paris, 2007. -C. 257-259.

ДЖЕРЕЛО : СИТА Л. КОЛЕКЦІЇ З РОЗКОПОК 1983-1984 рр. БІЛЯ с. ШЕСТОВИЦЯ У ЗІБРАННІ ЧЕРНІГІВСЬКОГО ІСТОРИЧНОГО МУЗЕЮ ім. В.В. ТАРНОВСЬКОГО / ЛЮДМИЛА СИТА // СЕЛО НАД ДЕСНОЮ - ШЕСТОВИЦЯ : збірник статей і матеріалів. - С. 124-131. 

Немає коментарів:

Дописати коментар