вівторок, 20 жовтня 2015 р.

Історія та сьогодення Шестовицької школи

   Ще з 1882 р., коли в Шестовиці вперше було відкрито школу, протягом тривалого часу існувала проблема будівництва приміщен­ня, яке б відповідало санітарно-гігієнічним нормам і могло вмісти­ти усіх дітей шкільного віку.
   У березні 1926 р. на засіданні виконкому сільради її голова П.Д. Сердюк офіційно порушив питання про будівництво нової школи. Невдовзі воно було затверджене райвиконкомом. На    за­гальних зборах громади села було обрано двох уповноважених з питань будівництва - Івана Олексійовича Селівона та Федіра Юхимовича Бабака.
   Протягом квітня - червня 1926 р. досить оперативно було про­ведено підготовчі заходи: складено технічний план, із загального земельного фонду виділено територію площею 1,2 га, вимічено район вирубки лісу, укладено договір між райвиконкомом і грома­дою с. Шестовиця про фінансування новобудови. Будували школу всім селом майже півтора року. Були, звичайно, і свої труднощі: цеглу і щебінь доводилось возити підводами за 25-30 кілометрів із Ковпити. Але, незважаючи на це, нова школа була збудована, і 6 листопада 1927 р. відбулось урочисте її відкриття. Першим ди­ректором школи став Дмитро Юхимович Романенко.

   Минали свята і будні, притьмарені нелегким сільським життям, але школа жила, залишаючись осередком духовності. До Другої світової війни школу встигло закінчити вісім випусків. За цей час змінилось чотири директори школи. Останній з них, Микола Федосович Кондрашевський залишився вчителювати в ній і в період нациської окупації. У цей час навчання велось лише за програмою початкової школи. Після визволення села було одразу ж відновлено роботу школи, полагоджено приміщення. Проте нормальному функціонуванню навчального закладу заважали нестача палива, відсутність освітлення, скла у вікнах та шкільного приладдя. Директорами школи у цей нелегкий час працювали Г.С. Щербацький (1944-1947) Та М.Г. Лук'яненко (1947-1950).
    За нового директора Андрія Трохимовича Гулая, який зали­шався на цій посаді 19 років (1950-1969), було закладено сад, збудовано приміщення початкової школи, розпочато роботу вечірньої школи, яка продовжувала працювати до середини 80-х рр.
    У пам'яті жителів Шестовиці назавжди залишаться імена та­ких вчителів, як Ольга Яківна Ступак, Тетяна Федорівна Шестак, Софія Матвіївна Медвідь, Єфросинія Андріївна і Григорій Степа­нович Щербицькі, Галина Якимівна і Іван Федорович Міщенки, Василь Юхимович Шостак, Олександр Миколайович Лавріненко, Іван Іванович Карпенко, Софія Семенівна Мельниченко та ін. Виплекану ними традицію відповідального й творчого ставлення до справи успадкували Любов Антонівна Скрипка, Уляна Євдокимів-на Тарасовець, Анатолій Михайлович Щербатий, Ольга Іванівна Кропив'янська, Ользга Іванівна Британ, Ольга Григорівна Сірик.
    Турбувалась школа і про збереження здоров'я дітей. Так, на­прикінці 70-х рр., коли директором школи був Олексій Григорович Брик (1975-1979), було відкрито їдальню. Щодо матеріальної бази школи, то найбільше для її розбудови було зроблено за директор­ства Дмитра Григоровича Биковця (1979-1988 та 1992-1995): по­вністю укомплектовано майстерню, навчальні кабінети, придбано нові навчальні посібникі, технічні засоби навчання - фільмоско­пи, кодоскопи, телевізори, магнітофони тощо, створено лижну базу. Чимало було зроблено для розвитку фізичної культури вчителем Володимиром Івановичем Ярошенком. Він разом з вчителем фізкуль­тури А.М. Щербатим за сприяння директора школи Д.Г Биковця та голови колгоспу "Ленінський шлях" Михайла Івановича Крутика, спорудив спортивний майданчик та гімнастичний зал. Згадаймо директорів школи І.Ф. Мищенка (1969-1971), М.Д. Назаренка (1971-1975), Н.К. Іванкіну (1988-1991), І.В. Бардака (1995-1998), І.Г Скрибченка (1998-2004).
    Найкращою оцінкою роботи школи та її педагогічного колективу є той факт, що з 96 випускників школи, які закінчили її 1991-2000 рр. 48,9 % навчаються або закінчили вузи та технікуми, з 43 % здобули середню та середню спеціальну освіту.
    Чимало випускників Шестовицької школи стали відомими людьми: Микола Федосійович Селівон - Заслужений юрист Укра­їни, кандидат юридичних наук, член Національної Спілки юристів України, обирався головою Конституційного Суду України; Іван Олексійович Дрижак - працював заступником начальника УМВС України в Чернігівський області; Анатолій Мико­лайович Кругол - перший заступник голови Чернігівської РДА; Галина Тимофіївна Стефурина (Міх) - викладач Івано-Франківського фізкультурного коледжу та ін.
    Тож сподіваймося, що педагогічний колектив Шестовицької школи продовжуватиме кращі традиції своїх попередників, а її ви­пускники будуть гідними громадянами України.

Джерело: Демченко О. Історія та сьогодення Шестовицької школи /   Олександр Демченко, Юрій Ярошенко // Село над Десною - Шестовиця : збірник статей і матеріалів / відп. ред. О. Б. Коваленко та ін. - Ніжин : Аспект-Поліграф, 2009. - С. 205-207.  

Немає коментарів:

Дописати коментар